Trænerliste / coachlist

Trænerliste i alfabetisk orden:

Trænere
profiler
Sohaib Ali


sohaib@ishojvolley.dk
telefon 26 82 54 66
Position: Kidsvolleytræner, ungdomstræner, spiller herre 2
Desuden formand for Ishøj Volley siden 2007.
Født: 18.08.1983
Højde: 164 cm, spiller libero
Tidligere klubber: Ishøj Volley,

Kurser og uddannelse:
September 2013:
Kidsvolley advanced
Avanceret volleyball
Erling Böttcher


erling@ishojvolley.dk
telefon 40 63 16 01
Position: Elite team manager, herre ungdom coach.
Født: 27.03.1963
Spillerbaggrund: Servemodtager og kantspiller 1.division i Ubberud IF, Fortuna Odense, Skovbakken Århus, Skt.Jørgen (Frederiksberg), Hvidovre VK. Spiller nu motionsvolley i Ishøj Volley.
Oprindelsesklub: Ubberud IF, Odense V, hvor jeg startede som 13-årig.

Trænerkarriere: Startede som 15-årig, og har trænet fra kidsvolley til 1.division, piger og drenge, mænd og kvinder.
2005-2011: Kidsvolleytræner. 2011-2013: Dame ungdom træner. 2013-20?: Herre ungdom træner.

Uddannelse: Har været igennem alle Dansk Volleyball Forbunds trænerkurser.
2012: Fornyet A-dommereksamen
2012-2014: Danmarks Idrætsforbunds Diplomtræneruddannelse (mangler en opgave)
Dimitur Iliev (Mitch)



mitch@ishojvolley.dk
telefon 71 50 35 22
Dimitar kalder vi altid "Mitch".
Professionel volleyballspiller igennem 12 år.
Er uddannet idrætslærer fra volleyballuddannelsen i sin hjemby.
Født 20.07.1984
Højde 202 cm. Spiller diagonalangriber.
Kommer fra Plovdiv, Bulgarien.
Tidligere klubber: Lokomotiv Plovdiv, VK Montana, VK Pirin Balkanstroy, GIO Strumica, NEA Salamina, Koko Volley Club Gabrovo,
Har spillet på Ishøj Volleys 1.herre hold i flere sæsoner.

Nu træner Mitch DU16-18-21.
Marcin Janczak


marcin@ishojvolley.dk
telefon 30 42 53 80
Er uddannet i Idræt på volleyballuddannelsen i sin hjemby.
Professionel volleyballspiller gennem 8 år.
Født 12.07.1986
Kommer fra Kalisz, Polen.
Højde: 191 cm. Spiller Centerangriber.
Tidligere klubber: MUKS Kadra Kalisz, KS Colian "Grześki" Kalisz
Spillende coach for Ishøj Volley herre 1 siden 2012.
Ergin Koca


ergin@ishojvolley.dk
telefon 31 17 86 47
Kidsvolleyteam
Jesper Maack

jesper@ishojvolley.dk
Betina Marcussen

betina@ishojvolley.dk
Damian Nowak


damian@ishojvolley.dk
Telefon 91 65 77 72
August 2013:
Polen - trænerkursus.

Damian har været med til at spille Ishøj Volley op i ligaen. Efter et års pause, er han i gang med come-back på liganiveau.

Damian, der taler flydende dansk, er co-træner for HU14.
Rafal Gosik


rafal@ishojvolley.dk
Telefon 22 25 23 74
Rafal er uddannet idrætslærer, og har været professionel volleyballspiller i 15 år.
Født 24.12.1984.
Højde 191 cm. Spiller kantangriber.
Kommer fra Świdnik, Polen
Tidligere klubber: Avia Świdnik, Karpaty Krosno, Cukrownik Lublin,
Bor i Ishøj og har været på herre 1.hold i Ishøj Volley siden 2012.

Nu er han dog trådt tilbage som elitespiller, og har derfor tid til at være træner for HU16-18.
Andre
Nedenstående er ikke nødvendigvis aktive trænere i øjeblikket, men her er overblikket over deres kurser og uddannelse: