2016 DM for U14

KAMPPROGRAM OG OPDATEREDE RESULTATER PÅ SIDEN LIVE.ISHOJVOLLEY.DK

Ishøj Volley glæder sig til at være vært for 2016 Danmarksmesterskaberne for U14-hold.

Hermed hjerteligt velkommen til landets bedste U14-spillere.

Nedenfor (og i spalten til venstre) kan du klikke videre til informationer om Danmarksmesterskabet.

1) Dansk Volleyball Forbund har en officiel side for dette DM: 2016 DM-finaler U14
Her finder du bl.a. præsentationer af de deltagende hold, holdfotos, og holdenes/trænernes forventninger ved DM.

2) Vi gør særligt opmærksomme på at der fredag aften kl. 19 bydes på volleyball på topniveau i hal 3: Her spilles 1.kamp om herrernes DM-bronze mellem Ishøj Volley og Hvidovre VK – i DM-anledningen med gratis entré. Så kom endelig lidt før, og få inspiration fra de dygtige eliteudøvere.

3) Spisetider og al anden stævneinformation

4) Åbnings- og afslutningsceremoni som alle trænere og spillere skal gøre sig bekendt med.

5) Sådan går du de 650 meter fra Ishøj Station til Ishøj Idrætscenter
_____________________________________________________________________________
HAL 1 = bane 3 – 4 – 5, hvor bane 5 er nærmest p-pladserne, her spiller DU volleyball
HAL 2 = bane 6 – 7 – 8 – 9 er banerne tættest på caféen, her er teenvolley
HAL 2 = bane 2 er banen længst væk fra caféen, her er HU volleyball
HAL 3 = bane 1, her spiller HU volleyball

Kvalificerede hold 2016:

Volleyball HU14
Pulje A
1 VK Vestsjælland
2 DHV Odense
3 VK4000-Holdbæk
4 Jels-Kolding
5 Ishøj Volley

Pulje B
6 Fortuna-Marienlyst
7 Grøndal EV
8 Middelfart VK
9 Amager VK

Volleyball DU14
Pulje C
1 Enghave VK
2 Holstebro KFUM
3 Vestegnens Volley
4 Jels IF
5 RS Rødovre
6 Ishøj Volley

Pulje D
7 DHV Odense
8 Gentofte Volley
9 VK Vendsyssel
10 Farum-Holte
11 Fortuna Odense
12 Lyngby-Gladsaxe

Teenvolley HU14
Pulje E
1 Hvidovre-Køge
2 Hundelev UI
3 Bramming IF
4 RS Rødovre B
5 Randers VK

Pulje F
6 Andst UIF
7 RS Rødovre A
8 IF Lyseng
9 Ungdomsvolley Sydvest

Teenvolley DU14
Pulje G
1 Amager VK
2 Andst UIF
3 Randers VK
4 Lyngby-Gladsaxe B
5 Kolding Ungdomsvolley B

Pulje H
6 IF Lyseng
7 Lyngby-Gladsaxe A
8 Kolding Ungdomsvolley A
9 Hundelev Ui
10 Grøndal EV